V knihovníckej a informačnej praxi využívať medzisektorový prienik, vďaka ktorému dokážeme ľahšie dosiahnuť stanovené ciele. Napr. pri aktivitách zameraných na posilnenie čitateľskej gramotnosti mládeže využívať nástroje uvedené aj vo vzdelávacom kurikulu.
2/
Vytvárať podmienky pre kontinuálne vzdelávanie knihovníkov/knihovníčok a informačných pracovníčok/pracovníkov so zameraním na aktuálne trendy. Okrem kontinuálneho vzdelávania stabilných pracovníkov/pracovníčok venovať zvýšenú pozornosť novoprijatým zamestnancom/zamestnankyniam v oblasti knihovníctva a informačnej vedy na všetkých stupňoch riadenia či profesionálnej oblasti (KIS, bibliografia, informatizácia, katalogizácia atď.). V prípade vzdelávania zamestnancov knižníc vytvárať podmienky pre dosahovanie stanovených národných štandardov s prihliadnutím na možnosti inštitúcie a využívať nielen externé, ale aj interné zdroje (napr. vzájomné vzdelávanie zamestnancov/zamestnankýň)
3/
Pri advokácii svojej činnosti vo vzťahu k verejnosti, zriaďovateľom a donorom využívať medzinárodné dokumenty relevantných organizácií (IFLA, EBLIDA, EP) a zároveň vytvárať neustále úsilie o ich implementáciu do dokumentov, stratégií a plánov na všetkých úrovniach (od celonárodnej po inštitucionálnu).
Okrem úloh a cieľov profesijných organizácií sa aktívne podieľať na napĺňaní cieľov stanovených v dokumentoch medzinárodných organizácií, ktoré zohľadňujú dopady na komunity, v ktorých knižnice pôsobia (napr. Sustainable Development Goals UN)
4/
Implementovať závery a odporúčania zo strategických dokumentov IFLA Strategy 2024 – 2029, IFLA Trend Report 2024 a Brisbane Declaration do pripravovanej národnej stratégie pre knižnice.
5/
Pri realizácii národnej platformy knižničných informačných služieb Slovenskej republiky vyzvať k diskusii všetkých relevantných partnerov, prípadne zriadiť odbornú komisiu zloženú zo zástupcov MKSR, knižníc a inštitúcií zriaďovaných MKSR, zástupcov profesijných knihovníckych združení s cieľom stanovenia si podmienok, za ktorých je možné dosiahnuť efektívne riešenie pre implementáciu systému novej generácie s definovaním podmienok pilotnej verzie. Následne umožniť profesionálom z oblasti informačných vied a systémového vývoja pripomienkovať závery takejto komisie.
6/
V maximálnej miere využívať online nástroje pre dosahovanie svojich cieľov s prihliadnutím na jednotlivé oblasti záujmu a cieľové skupiny s dôrazom na preferenciu využívania online médií a sociálnych sietí. Využívať a zapájať do propagácie činností knižníc lokálne osobnosti, propagátorov čítania a využívať unikátnosť svojich fyzických i digitálnych zbierok.
7/
Využívať multisektorové a nadnárodné siete pre možnosť financovania alebo kofinancovania svojich zámerov a cieľov, pričom maximálne využívať nielen potenciál inštitúcií, ale aj personálnych zdrojov.
8/
Svoje zámery a ciele opierať o celoeurópske stratégie s priamym dopadom na všetky používateľov, osobitne na zraniteľné a vylúčené skupiny.
9/
V oblasti poskytovania služieb (fondov, elektronických zdrojov a aktivít) mať neustále na pamäti princípy intelektuálnej slobody, obrany demokratických princípov prípadne ich svojimi aktivitami kontinuálne posilňovať. Zachovávať vo svojej praxi rovný prístup, venovať primeranú pozornosť klimatickým a ekonomických zmenám a ich dopadom na komunity, v ktorých knižnice pôsobia.
10/
Knižnice, pracovníčky/pracovníci knižníc na rôznych úrovniach musia vo svojej praxi zacieliť pozornosť aj na oblasť umelej inteligencie, keďže sa stáva neoddeliteľnou súčasťou profesijných záujmov (aj z dôvodu jej využívania klientmi/klientkami).
11/
Knižnice by mali v maximálnej možnej miere využívať vo svojej praxi nástroje a algoritmy, ktoré dokážu v oblasti knihovníckych činností, či v oblasti poskytovaných služieb zefektívniť ich činnosť. V prípade implementácie a zavádzania nových technológií (umelej inteligencie, virturálnej reality atď.) je nutné v každej jednotlivej oblasti prihliadať na všeobecne platné etické princípy, prípadne sa na ich tvorbe aktívne podieľať. Pri využívaní novodobých inovácií nezabúdať na zraniteľnosť takýchto zdrojov a nástrojov (napr. hackerské útoky) a venovať zdroje aj do oblasti ochrany dát.
Závery sympózia INFOS 2024 navrhnuté organizačným výborom konferencie prijaté účastníčkami a účastníkmi 16. októbra 2024, Tabačka Kulturfabrik v Košiciach