Dejiny nášho združenia siahajú už do prvej polovice 20. storočia. V roku 1920 vznikol Spolek československých knihovníků a jejich přátel, ktorý bol až do zániku prvej ČSR členom medzinárodnej knihovníckej organizácie IFLA. Tento spolok zanikol až v roku 1949. Za prvej ČSR nemali slovenskí knižniční pracovníci vlastný národný profesionálny spolok, ale mohli byť členmi spomenutého celoštátneho knihovníckeho spolku (1920 – 1949).
Návrh na založenie národného spolku slovenských knihovníkov predložila odborná knihovnícka verejnosť na pracovnom zjazde slovenských knižničných pracovníkov, ktorý sa konal na podnet Spolku veřejných obecních knihovníků v dňoch 2. – 3. januára 1932 v Bratislave, za účasti českých knihovníkov. Odborný referát Knižnice a Slovensko predniesol moravský knihovník Jiří Mahen. V rezolúcii zjazdu sa okrem iného požadovalo založenie spolku slovenských knihovníkov.
Prvý národný Zväz slovenských knihovníkov vznikol 12. februára 1946 ako prvý slovenský profesionálny spolok. Zväz slovenských knihovníkov (ZSK) realizoval svoje ustanovujúce zhromaždenie 27. 2. 1946 za účasti 24 knižničných pracovníkov v kaviarni Metropol v Bratislave. Práve Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (ďalej SSKK), ako pokračovateľ tohto združenia, sa považuje za najstaršie profesijné združenie na Slovensku.
Jedným z cieľov združenia je v spolupráci s národnými knižničnými inštitúciami, zástupcami štátnej a verejnej moci v koordinácii s členskou základňou spoluvytvárať platformu pre rozvoj teórie a praxe knihovníctva, bibliografie a informačnej vedy. V zmysle svojej činnosti popularizuje slovenské knihovníctvo, bibliografiu, informačnú vedu a podieľa sa na propagácii aktivít, ktoré slúžia cieľom združenia.
SSKK združuje ako kolektívnych členov – knižnice a informačné pracoviská, tak individuálnych členov z radov knihovníckej a informačnej profesie i jej sympatizantov. Tradíciu realizácie odborných aktivít, nielen pre svojich členov, začalo združenie od svojho vzniku, ale najznámejší INFOS usporadúva v spolupráci s partnermi od roku 1972. SSKK v uplynulom období aktívne spolupracoval na Týždni slovenských knižníc, ktorého cieľom bolo zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Od roku 2006 koordinuje celoslovenské podujatie na podporu čítania Noc s Andersenom na Slovensku a spravuje aj webovú stránku www.nocsandersenom.sk s informáciami k podujatiu. Realizuje alebo sa podieľa na spolupráci pri viacerých aktivitách ako napr. Medzinárodný deň darovania knihy, Deň európskych autoriek a autorov a i. Prevádzkuje webový portál pre knižničnú a informačnú teóriu a prax InfoLib, ktorý slúži celej knihovníckej obci a je jej stálym informačným zdrojom.
SSKK je dobrovoľnou profesijnou a stavovskou organizáciou združujúcou knihovníkov a informačných profesionálov, pričom jeho členmi sú aj inštitúcie celonárodného významu. Prostredníctvom svojich krajských pobočiek organizuje množstvo odborných podujatí (nielen) pre knihovníkov a informačných pracovníkov: semináre, workshopy, exkurzie – študijné cesty do knižníc a informačných inštitúcií nielen doma, ale aj v zahraničí. Už viac ako 55 rokov je SSKK riadnym národným asociovaným členom IFLA (The International Federation of Library Associations and Institutions – Medzinárodná federácia knižničných asociácií a inštitúcií). Členstvom v tejto celosvetovej organizácii sa SSKK snaží do slovenského profesijného prostredia vnášať nové impulzy a trendy vďaka sprostredkovaniu informácií, či už prekladom dôležitých dokumentov celosvetového významu alebo účasťou na aktivitách globálneho významu. Od roku 2024 je SSKK riadnym členom EBLIDA – European Bureau of Library, Information and Documentation Associations.
Členky a členovia vedenia SSKK sú súčasťou dôležitých národných i medzinárodných profesijných štruktúr (napr. Ústredná knižničná rada; Odborná komisia pre program Knižnica roka…).